Novinky
Projektový deň v I.B a I.C
Aj keď sme sa ráno 22.6. zobudili do upršaného rána, nedali sme sa odradiť a vybrali sa poznávať krásy prírody ... do Baníckeho múzea. So žiakmi sme navštívili prírodovednú expozíciu . Žiaci si pozreli exponáty nerastov, no ešte viac ich zaujali rôzne zvieratká, ktoré žijú v okolí Rožňavy. Pracovníčka múzea im odpovedala na zvedavé otázky. Z jej rozprávania sa dozvedeli zaujímavosti o našich jaskyniach a archeologických nálezoch. Vydarenú návštevu múzea zavŕšila jazda na baníckom vláčiku.
Po návrate do školy deti vytvorili projekty, v ktorých opísali svoje zážitky a vystavili ich pred triedami. Z vystavených detských prác na okoloidúcich žmurkajú srnky, vtáčiky a predovšetkým deti, ktoré zažili zaujímavý projektový deň.
Mgr. J. Krajčiová, Mgr. E. Šmijáková
Burza hračiek
Nevyhadzujme, tvorme!
Žiaci II.A triedy navštívili tvorivé dielne v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave. Hlavným pracovným materiálom sa stali zdanlivo zbytočné a nepotrebné PET fľaše, ktoré v detských rukách pomaly menili svoj každodenný tvar a ožívali v pestrofarebné kvety či morské príšerky – chobotnice.
Mgr.H.Panyková
Máš len jeden život a tak si ho chráň.......
Vážime si svoje zdravie a náš život? No asi len vtedy, keď sa nám niečo stane alebo ochorieme. Ani si neuvedomujeme, akú ťažkú prácu vykonávajú práve lekári a záchranári, keď nám ho chcú prinavrátiť. O tom všetkom sa učia naši žiaci 3.ročníka na hodinách Mladého záchranára a žiaci zdravotníckeho krúžku.Tí najšikovnejší nás každoročne reprezentujú v okresnej súťaži Družstiev mladých zdravotníkov, ktorú organizuje SČK. Preukážu tam svoje vedomosti ale hlavne praktické zručnosti pri poskytnutí prvej pomoci.Naše dievčatá z DMZ I.stupňa : B.Balázsová, O.Nagy, T.Bodzášová, K.Katrenics,S.Lehotská
obsadili pekné 3.miesto.Blahoželáme!
Mgr.Z.Mihóková
Gemerské zvyky a tradície
Gemerské tradície a zvyky
Ako sa žilo v minulosti?... Ako sa ľudia obliekali? ... to aj všetko iné sme sa dozvedeli z expozície múzea dňa 13. 06. 2012, kde nám múzejná pedagogička pripravila prehliadku ľudových krojov, tradičných zvykov pri svadbách ... a to všetko pri veselých ľudových pesničkách ľudovej skupiny LÚČKA.
Žiaci štvrtých ročníkov si zaspievali, zatancovali, vyskúšali kroje a poniektorí aj po prvýkrát bližšie spoznali naše tradície... a že nám to svedčilo...
Foto klik tu:
Mgr. S. Mešťanová
Vševedko
Vedomostná súťaž žiakov 1.stupňa
Vševedko – vedko – všetko vie a rád všetkým rozpovie ... ako sa jedného popoludnia žiaci 1. stupňa stretli vo IV. C triede , aby si otestovali vedomosti v Slovenskom jazyku, Matematike, Prírodovede i vo výchovných predmetoch.
Konkurencia bola veľká, tak sa každý snažil ako najlepšie vedel. Štvorčlenné družstvá sa radili a riešili, spievali, kreslili i cvičili ... musíme však konštatovať, že musíme ešte trénovať hlavne skoky a preskoky cez švihadlá aj spev známych a menej známych piesní...
Umiestnenie: 1. kategória 1. – 2. ročník
Porota: Mgr. G. Tóthová, Mgr. Z. Mihóková
1. miesto Diana Tengelyová
Chiara Albertová
Oliver Slavkay
Jakub Dávid
2. miesto Gabriel Labina
Petra Longauerová
Hanka Kovácsová
Matej Hlivák
Umiestnenie: 2. kategória 3. – 4. ročník
Porota: Mgr. J. Polomská, Mgr. S. Mešťanová, PaedDr. J. Hudačeková
1.miesto Alexandra Jeszterbiová
Alexandra Demlová
Sophia Huráková
Oliver Vidinský
2. miesto Dominika Blašková
Zuzana Makovníková
Alan Barna
Vladimír Rusnák
Organizátori: Mgr. Z. Mihóková, Mgr. S. Mešťanová
Žiacka konferencia
Už tretí rok sa žiakom druhého stupňa naskytla možnosť, ako prezentovať svoje návrhy na zlepšenie chodu života v škole. V pondelok 11. 6. sa v zborovni stretli s vedením školy a predložili celkovo 8 nápadov rôzneho druhu. Témou bolo motto: „Nepýtaj sa, čo môže škola urobiť pre teba, ale čo môžeš ty urobiť pre školu“. Hovorilo sa o podujatiach pre prvý stupeň (Noc škriatkov, Správne popoludnie) aj pre druhý stupeň (5 proti 5, fotografická súťaž, výstava vlastnoručne vyrobených produktov). Padli aj návrhy na skrášlenie areálu (maľovanie preliezok, sadenie kvetov). Podstatou bolo nielen to, že všetky nápady by v budúcnosti bolo možné zrealizovať, ale predovšetkým to, že hlavnú zásluhu na podujatiach by mali samotní žiaci. Držíme im palce.
Mgr. Ladislav Majernyík, Mgr. Matúš Bischof
Slnečný deň, plný zážitkov pre I.D triedu
Krásne počasie, poslušní žiaci, exotické rastliny a živočíchy, super hračkárstvo a krásne ihriská ! Čo nám viac treba ? Žiaci I.D triedy prežili v pondelok /4.6.2012/ deň plný zážitkov. Navštívili Botanickú záhradu v Košiciach, kde spoznali exotické rastliny, kvietky, ktoré možno ešte dovtedy nikdy nevideli. Pri krásnom jazierku si mohli oddýchnuť, najesť sa a pokochať sa krásnou prírodou. Ďalej navštívili ZOOlogickú záhradu, ktorá bola pre nich veľmi zaujímavá. Najviac sa tešili, keď mohli kŕmiť rôzne zvieratká! Spoznali zvieratká, ktoré videli len na obrázkoch alebo v televízii , mohli si kúpiť niečo na pamiatku a nakoniec sa mohli zahrať na krásnych veľkých ihriskách. A keď sme si mysleli, že sme žiakov už poriadne unavili, po príchode do OPTIMY , únava akoby nebola a očká sa im rozžiarili ako hviezdičky. Najedli sme sa, nabrali nové sily a Š U P !!!! do hračkárstva – DRÁČIK!!!!!!
Cestou domov boli všetci spokojní, príjemne unavení a my ,,učitelia,, sme mali radosť z toho, že sme pripravili pre našu triedu krásny výlet!!!!
Bolo super!!!!!!!!!
Mgr. Gabriela Tóthová, Eva Martonová – asistentka učiteľa
Slávnostný zápis
... tak ako každoročne aj tento školský rok sa u nás v našom areáli školy uskutočnil slávnostný zápis budúcich prváčikov...
Malí – veľkí škôlkari sa vybrali „Cestami – necestami do školy za rozprávkami“ a preukazovali svoju pripravenosť u pani učiteliek na rôznych rozprávkových stanovištiach, kým sa ich rodičia s vedením školy oboznamovali s interiérom, exteriérom, vybavenosťou školy, možnosťami výučby a všetkým, čo ich zaujímalo.
Pekný slnečný deň nám prial a po zaplnení kartičiek pečiatkami sa všetci smädní osviežili pri sladkom nápoji, ktorí nám pripravili tety kuchárky.
Mgr. J. Polomská
Čítam, čítaš, čítame..., či naozaj vieme o čom, si vyskúšame
Žiaci štvrtého ročníka si preverili svoje schopnosti v čitateľskej súťaži, ktorá sa uskutočnila 6. 6. 2012 vo IV.A triede.
Doplnkovú a mimočítankovú literatúru žiaci čítali počas celého školského roka. Svoje vedomosti a pamäťové schopnosti si overili v pripravenom pracovnom liste a v tajničke z publikácií. Výsledky boli tesné, tak sa muselo pristúpiť k rozstrelovým úlohám, kde najlepšie obstáli naši víťazi:
1.Roland Ondrej zo IV. B triedy
2.Veronika Vidová zo IV.A triedy
3.Matúš Kerekeš zo IV. A triedy
Mgr. J. Helmecyová Mgr. J. Polomská Mgr. S.Mešťanová
Čitateľská súťaž druhých ročníkov:
Čítajú naši žiaci radi ?Poznajú autorov a knihy detskej literatúry? Alebo to robia len z donútenia a potom rýchlo k svojim počítačom? O tom sme sa presvedčili v súťaži „Najlepší čitateľ“ pre žiakov druhého ročníka , ktorá sa uskutočnila 6.6.2012 v II.B triede.
Žiaci si svoje čitateľské schopnosti a zručnosti preverili v pripravených pracovných listoch z krásnych kníh ,, Danka a Janka“ a ,, Kubko a Maťko“.V závere súťažiaci stvárnili hlavné postavičky z prečítaných kníh peknými ilustráciami.
Výsledky súťaže:
- miesto – Diana Tengelyová z II.A
- miesto – Jakub Pastrnák z II.A
- miesto – Matej Hlivák z II.B
Výhercom gratulujeme a pevne veríme , že knihy aj naďalej zostanú ich vernými priateľmi.
Mgr.Z.Mihóková
HA - BA - HA - BA - KU - KY
HABAKUKY
Kuk - sem, kuk - tam ... boli sme sa „ kuknúť“ na Donovaloch. Konkrétne v rozprávkovom mestečku Pavla Dobšinského, nášho rodáka.
Všetci žiaci boli nedočkaví a plní očakávaní...
Aké to tam bude? ... Kedy tam už budeme? ... Čakanie a dlhá cesta sa vyplatili.
Privítali nás postavičky zo zozbieraných ľudových rozprávok, ktoré nás sprevádzali mestečkom s drobnými chalúpkami, v ktorých sa skrývali tvorivé dielne – rezbárov, šperkárov, pernikárov, kováčov ... No najväčší úspech mali HABAKUKY – MINCE ( zlaté a strieborné), ktoré sme používali ako platidlo v celom areáli. Čo všetko možné a nemožné sme si nakúpili ... darčeky a suveníry – veľké i malé. Tri úryvky divadelných predstavení spríjemňovali náš pobyt v rôznych častiach mesta. Chutný obed nás nasýtil a mohli sme sa opäť venovať prekvapeniam, ktoré boli ukryté všade vôkol.
Napriek mierne upršanému počasiu sa nám všetkým náš výlet na Habakuky veľmi páčil.
Mgr. Silvia Mešťanová, Mgr.Janka Polomská, Mgr. Lucia Hanuštiaková, PaedDr. Janka Hudačeková
5. jún - Svetový deň životného prostredia
Slovensko si spoločne s celým svetom opäť pripomína Svetový deň životného prostredia. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu Organizácie Spojených národov o životnom prostredí, ktorá sa konala v júni 1972 vo švédskom Štokholme pod heslom Je len jedna Zem. Zmyslom Svetového dňa životného prostredia je upriamenie pozornosti na globálne problémy spojené so životným prostredím a na spôsoby ich riešenia. Tento deň je príležitosťou na prezentáciu ekologických tém a problémov, ako aj na podporu ľudí v ich environmentálnych aktivitách.
Zmeny v kvalite životného prostredia spôsobili, že v súčasnosti sa intenzívne sleduje vplyv rôznych faktorov životného prostredia na zdravotný stav populácie. Životné prostredie pôsobí na človeka komplexne viacerými faktormi súčasne: fyzikálne faktory majú úzky vzťah k výrobe a použitiu energie ( napr. termálna energia pri výrobe energie, elektromagnetická energia pri použití laserov, akustická energia pri hluku ). Ich vážnosť spočíva v ich širokom zábere. Vplývajú na veľké populačné skupiny a sú potenciálnym rizikom až po účinky na ďalšie generácie. Neodmysliteľnou súčasťou ľudského života sa stali i chemikálie. Tieto sa významne podieľajú na prevencii a liečbe chorôb, zabezpečujú rozvoj výroby a majú vplyv aj na životný komfort. No mnohé z nich môžu naopak ohroziť integritu prostredia a poškodiť zdravie človeka. Pri hodnotení chemických faktorov vystupujú do popredia otázky rizikových populačných skupín. Tie môžu mať profesionálny charakter ( napr. pracovníci v chemickom priemysle, v poľnohospodárstve ), alebo môžu zasahovať širší okruh populácie ( detská populácia ohrozená nadmerným znečistením ovzdušia, vôd ). Medzi ďalšie faktory životného prostredia nepochybne patria i faktory biologické, a to vo vzťahu k nepriaznivému ovplyvňovaniu imunologického stavu populácie a zvyšovaniu jej vnímavosti na infekcie a náchylnosti na ochorenia vôbec, ako aj faktory psychosociálne, pôsobiace prvotne na psychiku človeka a prostredníctvom nej na celý ľudský organizmus ( psychický stres – najvšeobecnejší rizikový činiteľ psychosociálnej povahy ).
Z uvedeného vyplýva mimoriadny význam ochrany životného prostredia v úzkej súvislosti s ochranou verejného zdravia. Zlepšenie verejného zdravia odborným usmerňovaním vytvárania takých životných podmienok v životnom prostredí, ktoré prispievajú k jeho ochrane, podpore a rozvoju, je hlavným cieľom a náplňou práce odborov a oddelení hygieny životného prostredia a zdravia regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR.
Aj Vás trápia ekologické problémy a neviete ako pomôcť a čo pre záchranu životného prostredia urobiť ? Zamyslite sa napr. nad otázkou triedenia odpadov vo Vašej domácnosti, kde a čim umývate auto, aké prostriedky používate v záhrade, v kúpeľni, či na toalete, čo vypúšťate do kanalizácie, či používate ekologické tašky ! Toto všetko ovplyvňuje prostredie, v ktorom žijeme, aj nás samotných, naše zdravie ! Podstatné je uvedomiť si, čím každý z nás môže prispieť k tomu, aby sa z krásy našej planéty mohli tešiť aj naše deti. Veď životné prostredie a jeho ochrana je vecou nás všetkých !
Nielen v tento deň, ale v i rámci ktoréhokoľvek stránkového dňa, Vám odborní pracovníci oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave ochotne poskytnú poradenstvo v predmetnej oblasti.
Ing. Jana Hricková, vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia, RÚVZ so sídlom v Rožňave
SVETOVÝ DEŇ BEZ TABAKU
31.máj 2012
VYMEŇ CIGARETU ZA JABLKO
Od roku 1987 si Svetová zdravotnícka organizácia každoročne pripomína 31. marca
Svetový deň bez tabaku /World No Tobacco Day/, ktorého cieľom je upozorniť verejnosť na
zdravotné riziká spojené s užívaním tabaku, podporovať efektívne stratégie redukovania jeho
konzumácie a uviesť do pozornosti škodlivé účinky tabakového marketingu a fajčenia.
Užívanie tabaku je celosvetovo druhou príčinou úmrtí na chronické ochorenia a je
zodpovedné za úmrtie jedného z desiatich dospelých.
Fajčenie tabaku je jedným z popredných zbytočných príčin smrti. Globálna epidémia
tabaku zabije takmer 6 miliónov ľudí ročne, z toho viac ako 600 tisíc ľudí zomrie na následky
pasívneho fajčenia. Ak nebudeme konať, zabije fajčenie tabaku do roku 2030 ročne až 8
miliónov ľudí.
Cieľom tohtoročného svetového dňa je informovať verejnosť o neférových a nebezpečných
taktikách tabakového priemyslu s cieľom zasahovania do štátnych politík.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave organizuje dňa 31.mája
2012 zdravotno-výchovnú kampaň „PRESTAŇ FAJČIŤ, DAJ SI JABLKO" v priestoroch
polikliniky (vo vstupnej hale) NsP sv. Barbory v Rožňave, Špitálska 1, spojenú s meraním
oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu, informovaním verejnosti prostredníctvom
letákov o rizikách fajčenia a o možnostiach jeho zanechania.
Fajčiarom bude ponúknuté jablko výmenou za cigaretu!
Margita Illyésová
oddelenie podpory zdravia
RÚVZ Rožňava
Návšteva knižnice
Aktualizácia -30.5.2012 - Zážitkové čítanie 22.5.2012 - foto- klik tu:
Žiaci I.A triedy už vedia čítať. Navštívili knižnicu, kde ich čakal krtko z rozprávky. Zoznámili sa s ním a pozreli si o krtkovi rozprávku. Rozprávkovou cestou získavali nové poznatky o knihách. Naučili sa pravidlá požičiavania kníh ako aj pravidlá starostlivosti o knihu. Čítaním si rozvíjajú čitateľské zručnosti a zažívajú rôzne príhody hrdinov prečítaných kníh.
Mgr. Lucia Hanuštiaková