• Filozofia športových tried

Telesná výchova a šport zohráva v živote mladého človeka pomerne dôležitú úlohu. Je súčasťou jeho snahy o získanie potrebnej duševnej rovnováhy, zdravého životného štýlu i adekvátneho začlenenia do života  v spoločnosti.

Našou filozofiou je  byť školou spájajúcou kvalitný a efektívny edukačný proces s mimoškolskými aktivitami. Školou spájajúcou deti, žiakov, učiteľov, ostatných zamestnancov, rodičov a ďalších partnerov, ktorí budú hrdí na to, že sú súčasťou našej školy Rozvíjať individuálne schopnosti detí a žiakov so zameraním na ich úspešné uplatnenie v živote.

Nemusíme z  každého dieťaťa vychovať úspešného športovca. My vyhráme už tým, keď „deti budú  milovať šport“. Vďaka športu prežijú krásne detstvo, budú mať množstvo zážitkov a priateľov, svoju záľubu, svojho koníčka, vyhnú sa nástrahám doby, získajú pevnú vôľu, sebavedomie, zdravý životný štýl a zmysluplne využijú svoj voľný čas.

Predmet športová príprava je súčasťou výchovno–vzdelávacieho procesu. Cieľom zriadenia športových tried na našej škole je podporiť a rozvíjať športové nadanie žiakov. Chceme vychovať žiakov s aktívnym prístupom k športu, telesnému zdraviu, tímovému duchu a rozvoju kolektívneho povedomia.

Do športových tried sa prijímajú žiaci po ukončení  4. ročníka a overení pohybových zručností, schopností a športového nadania.

Na úroveň vzdelávania kladieme aj výchovnú stránku procesu. Zo žiakov športovej triedy vychovávame zdravo sebavedomých, slušných a spoločensky vyspelých jedincov.

Úroveň ich vystupovania, spôsob komunikácie  formujeme počas celých piatich rokov. Súčasťou ich formovania je aj psychologická príprava (vyrovnanie sa s úspechom i s neúspechom).

Prečo ?

Pociťujeme potrebu otvoriť deťom možnosti v oblasti športu, aby sa rozvíjali, zdokonaľovali a účelne využívali svoj voľný čas.

Škola má vytvorené základné personálne, priestorové a materiálne podmienky a kvalifikovaných učiteľov telesnej výchovy.

Oblasť športu a pohybovej aktivity poskytuje mladému človeku okrem potrebného telesného a psychomotorického zdokonaľovania aj široký priestor pre osobnú realizáciu v skupine ľudí, v ktorej má možnosť konfrontácie úrovne svojich pohybových schopností a zručností, ale aj psychických vlastností – ako vôľa, cieľavedomosť, disciplína a dodržiavanie pravidiel.

Pohybová aktivita vytvára široký priestor pre kvalitatívne vyšší stupeň zdokonaľovania osobnosti a zdravej psychiky. Tento efekt prirodzene priaznivo ovplyvňuje aj iné dôležité aktivity mladého človeka, proces vzdelávania a výchovy nevynímajúc. Pohybová aktivita veľmi vhodne kompenzuje psychické zaťaženie žiakov, dáva im možnosť aktívnej regenerácie a získavania odolnosti voči dlhotrvajúcej jednotvárnej činnosti.

Vo svojom okolí máme množstvo talentovaných žiakov, ktorí nie sú organizovaní, preto im ponúkame pomocnú ruku, aby zdokonaľovali svoj talent vo svoj prospech, v prospech svojho zdravia a v prospech nás všetkých. Vedieme ich k tomu, aby vedeli, čo najlepšie reprezentovať seba, svojich rodičov, školu, klub, trénerov, svoje mesto. Deti získavajú veľa nádherných zážitkov z turnajov, nadväzujú nové priateľstvá, prežijú naozaj krásne detstvo a mladosť. Myslíme si, že toto je jediná a najlepšia prevencia pred rôznymi závislosťami, ktorých dnes už nie je málo.